Online News 2021-06-22 20:06:39

बेनिन शहर – five जना गैर सरकारी संस्था र चार पत्रकारले अबुजाको इकोवास सामुदायिक अदालतमा संघीय सरकारको बिरूद्ध मुद्दा दायर गरेका छन्। नाइजेरियामा ट्वीटरलाई अनिश्चितकालीन निलम्बन गर्न अन्तर्राष्ट्रिय अन्तर्गतको मानवअधिकार उल्ल violation्घन घोषणा गर्न आग्रह गरेको छ। कानून, सरकारलाई निलम्बन आदेश तुरुन्त खारेज गर्न आदेश दिनुहोस्, र उनीहरूको अधिकार हनन भएको क्षतिपूर्ति दिनुहोस्।

गैरकानूनी गैरसरकारी संस्थाका आवेदकहरू मिडिया राइट एजेन्डा (एमआरए), प्याराडिग्म इनिसिएटिभ (पिन), प्रिमियम टाइम्स सेन्टर फर इन्भेष्टिभट जर्नलिज्म (पीटीसीआईजे), इन्टरनेसनल प्रेस सेन्टर (आईपीसी), र नागरिक विकासका लागि ट्याप इनिसिएटिभ (टीआईसीडी) हुन्। श्री डेभिड हुन्डेइन, श्री शमूएल ओगुन्डीपे, सुश्री ब्लेसिंग ओलादुनजोई, र श्री नवकमारी जाकारी अपोलो हुनुहुन्छ।

E 73 पृष्ठको कागजातमा नम्बर ECW / CCJ / APP / 29/21 ECW / CCJ / APP / 29/21 मा दर्ता गरिएको मुद्दा, अबुजामा आधारित मानव अधिकार र स्वतन्त्र अभिव्यक्ति वकील, श्रीमतीले आफ्नो तर्फबाट दायर गरेको थियो। मोजिरायो ओगुनलाना नangaका ,्ग, अफ्रीकन बडापत्र मानव र मानव अधिकार (ACHPR) अन्तर्गत, नागरिक र राजनीतिक अधिकारको अन्तर्राष्ट्रिय सम्झौता (आईसीसीपीआर), संशोधित ECOWAS संधि, र नाइजेरियाको संविधान लगायत अरुहरु थिए।

उनीहरूले दावी गरिरहेछन् कि नाइजेरियाको ट्वीटरमा चलिरहेको निलम्बन जुन जुन 4, २०२१ मा वा यसको वरिपरि प्रभावी भयो, अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको अधिकारको हनन भएको थियो र पत्रकारहरूले उनीहरूको काम गर्ने क्षमतामा हस्तक्षेप गरेको थियो।

गैरसरकारी संस्था र पत्रकारहरूले यो पनि आरोप लगाइरहेका छन् कि नाइजेरियामा मानवअधिकारको सम्बन्धमा सामान्य अवस्थाले अभिव्यक्तिको स्वतन्त्रता रोकिने वातावरण सिर्जना गरेको छ, जसले प्रेस र मिडियाको स्वतन्त्रतामा शीतल प्रभाव पैदा गर्न योगदान पुर्‍याएको छ र जुन चलिरहेको ट्वीटरमा निलम्बन गरिएको छ। को एक निरन्तरता हो।

उनीहरूका अनुसार नाइजेरियाले आईसीसीपीआर र एसीएचपीआर अन्तर्गत अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको हकको सम्मान र संरक्षण गर्ने दायित्वमा बाध्य भएको कुरामा सहमत भएको छ र यसैले अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको अधिकारमा सरकारले लगाएको कुनै सीमितता मात्र न्यायसंगत हुन सक्छ। प्रतिबन्ध कानून द्वारा प्रदान गरिएको छ, एक वैध उद्देश्य सेवा गर्दछ, र एक लोकतान्त्रिक समाजमा आवश्यक र आनुपातिक छ।

अभिव्यक्ति स्वतन्त्रताको हकमा कुनै प्रतिबन्धलाई वैधानिक ठान्न अघि यी तीन सर्तहरू पूरा गर्नुपर्दछ भन्ने तर्क गर्दै उनीहरूले टिप्पणी गरे कि ट्वीटरलाई निलम्बन कानुनले प्रदान गरेको छैन, नाइजेरियाको घरेलु कानूनमा यसको कुनै औचित्य छैन, र कि यो कुनै सार्वजनिक वा न्यायिक निरीक्षण, पारदर्शिता वा जवाफदेहीता थिएन जहाँ परिस्थिति मा मनमानी ढ manner्गले सरकारले गरेको थियो।

गैरसरकारी संस्थाहरू र पत्रकारहरूले ट्वीटरको अनिश्चितकालीन निलम्बनलाई अन्तर्राष्ट्रिय कानून अन्तर्गत उनीहरूको मानव अधिकारको लगातार उल्ल declare्घनको घोषणा गर्न अनुरोध गरिरहेका छन, विशेष गरी सूचना खोजी गर्ने र प्राप्त गर्ने अधिकारको साथसाथै धारा ((१) अन्तर्गत विचार व्यक्त गर्ने र प्रचार गर्ने अधिकारको पनि। र (२) अफ्रिकी चार्टरको; आईसीसीपीआरको धारा १ ((२) र संशोधित इकोवास सन्धिको धारा (66 (२) (सी) अन्तर्गत पत्रकारहरूको अधिकार।

तिनीहरू नाइजेरियामा ट्वीटर खाताहरू निस्क्रिय पार्ने सम्बन्धमा राष्ट्रिय प्रसारण आयोग (एनबीसी) मार्फत सरकारको निर्देशनले अन्तर्राष्ट्रिय कानून अन्तर्गत उनीहरूको मानव अधिकारको उल्लंघन भएको र महासंघका महाधिवक्ताले दिएको धम्कीले आपराधिक कारवाहीको लागि घोषणा गरेको पनि छ। प्लेटफर्मको निलम्बन पछि कोहीले पनि नाइजेरियामा ट्वीटर प्रयोग गरिरहेको फेला पारे पनि अन्तर्राष्ट्रिय कानुन अन्तर्गत उनीहरूको मानव अधिकारको पनि उल्लंघन गर्छ।

गैरसरकारी संस्था र पत्रकारहरूले अदालतलाई नाइजेरियामा ट्वीटरको निलम्बन रोक्न तुरुन्तै सबै आवश्यक कदम चाल्न सरकारलाई आदेश जारी गर्न अदालतलाई आग्रह गरिरहेका छन; भविष्यमा फेरि देखा पर्ने उही उल्लंघन रोक्नको लागि गैर-पुनरावृत्तिको ग्यारेन्टी गर्न सबै आवश्यक कदमहरू चाल्ने; सरकारलाई पर्याप्त क्षतिपूर्ति जारी गर्न बाध्य पार्छ, पुनर्स्थापना, क्षतिपूर्ति र उनीहरूलाई सन्तुष्टिका उपायहरू निर्दिष्ट गरी अदालतमा पेश गर्न लगाईन्छ; साथै ट्विटर वा अन्य कुनै सामाजिक मिडिया सेवा प्रदायक, आवेदकहरू लगायत व्यक्तिहरूमा आपराधिक प्रतिबन्ध लगाउन सरकार, यसका सेवकहरू र एजेन्टहरूलाई निषेध गर्ने आदेश जारी गर्न।

यस मुद्दाको सुनुवाइको लागि कुनै मिति तय गरिएको छैन।

यो मुद्दा लन्डनमा रहेको मिडिया डिफेन्सको सहयोगमा अभियोग लगाईएको छ, जसले पत्रकार, नागरिक पत्रकार र स्वतन्त्र मिडियालाई कानुनी सहायता प्रदान गर्दछ।