Online News 2021-06-22 16:31:17

इबोवाको न्याय अदालतले अबुजाको ऐतिहासिक फैसलामा “राष्ट्रपति मुहम्मद बुहारी र यसका एजेन्टहरूको सरकारलाई गैरकानुनी रूपमा प्रतिबन्ध लगाउने वा ट्विटर र / वा कुनै पनि अन्य सोशल मिडिया सेवा प्रदायकलाई दुर्व्यवहार गर्ने, डराउने, गिरफ्तार गर्ने वा मुद्दा चलाउन कुनै पनि कुरा गर्नबाट रोकेको छ। s), मिडिया हाउसहरू, रेडियो र टेलिभिजन प्रसारण स्टेशनहरू, यात्रीहरू र अन्य नाइजेरियनहरू जो ट्विटर प्रयोगकर्ताहरू हुन्, यस मुद्दाको सुनुवाई र निर्धारण पेन्डि pending छन्। „

यस फैसलाले सामाजिक-आर्थिक अधिकार र उत्तरदायित्व परियोजना (SERAP) र १ Nige6 सम्बन्धित नाइजेरियालीहरूले सरकारको बिरूद्ध दायर गरेको अभियोग पछ्याएको छ „नाइजेरियामा गैरकानुनी रुपमा निलम्बन, नाइजेरियाको अपराधिकरण र अन्य व्यक्तिले मानव अधिकारको दमन बढाएको छ र गैरकानूनी रूपमा नाइजेरियन र अन्य व्यक्तिको अधिकार अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता, सूचनामा पहुँच र देशको मिडिया स्वतन्त्रतामा सीमित छ। ”

सलिसिटरबाट एसईआरएपी, फेमी फालाना र सरकारका वकिल मैमुना शिरुको बहस सुनेपछि अदालतले यो आदेश दियो।

अदालतले भन्यो: “नाइजेरियाले लगाएको आपत्तिलाई अदालतले राम्ररी सुनेको छ। अदालतले यो भन्नु पर्छ। ट्विटरको साथ कुनै पनि हस्तक्षेप मानव अधिकारको साथ विचारको रूपमा हेरिन्छ, र त्यसले मानव अधिकारको उल्लंघन गर्दछ। त्यसकारण यस अदालतको मुद्दा सुनुवाईको अधिकार क्षेत्र छ। अदालतले यसै गरी निवेदनलाई द्रुत गतिमा सुनुवाई आदेश दिन्छ। नाइजेरियाको सरकारले यस आदेशलाई कार्यान्वयन गर्न तुरुन्त कदम चाल्नु पर्छ। ”

यो विकास आज SERAP उप निर्देशक Kolaawle Oluwadare द्वारा खुलासा भएको थियो।

उक्त फैसलाप्रति प्रतिक्रिया व्यक्त गर्दै फेमी फलानाले भने: „इकोवास अदालतको हस्तक्षेपले लाखौं नाइजेरियालीहरूलाई समयमै राहत प्रदान गर्दछ जुन देशद्रोह सम्बन्धी दंड संहिताको प्रावधान अन्तर्गत मुद्दा चलाउने धम्की दिइयो।”

„संघका अटर्नी जनरल र न्यायमन्त्री श्री अबुबाकर मालमीलाई दिएका आश्वासनको विपरीत, स the्घीय सरकारले इकोवास अदालतमा प्रक्रियाहरू दायर गरेको थियो नाइजेरियनहरूलाई ट्वीटर प्रयोग गरेर कानुन उल्लting्घन गर्ने अभियोग लगाउने धम्की दिएको। देशद्रोह सम्बन्धी दंड विधानको प्रावधान अन्तर्गत निलम्बन। „

„यो अत्यन्तै लाजमर्दो छ कि संघीय सरकारले नाइजेरियालीहरूलाई देशद्रोहको आरोपमा जेल पुर्‍याउन धम्की दिन सक्छ, जसलाई अदालतले अपील गरेको थियो जुन १ 198 33 मा आर्थर न्वान्क्वा बनाम राज्यको मुद्दामा भएको थियो।”

राष्ट्रपति र मुहम्मू बुहारीको ट्वीट हटाउनका लागि सोशल मीडिया मिडिया विशाल देशमा प्रतिबन्ध लगाएपछि उक्त मुद्दा र फैसलाले सूचना र संस्कृतिमन्त्री लाई मोहम्मदले ट्विटरलाई निलम्बन गरे। राष्ट्रिय प्रसारण आयोग (एनबीसी) ले टिभी र रेडियो स्टेशनहरूलाई „ट्विटरको संरक्षण तुरून्त निलम्बन” गर्न आदेश दियो र उनीहरूलाई 'अप्रपातिक’ ट्विटर मेटाउन भने।

मूल सूटको सुनुवाईका लागि जुलाई to मा स्थगित गरिएको छ।

यो याद हुनेछ कि SERAP र सम्बन्धित नाइजेरियालीहरूले ईसीडब्ल्यू / सीसीजे / एपीपी / २ suit / २१ मा मुद्दा दायर गरेको थियो „संघीय सरकारले नाइजेरियामा ट्वीटर निलम्बन कार्यान्वयन गर्न प्रतिबन्ध लगाउने, र मिडिया हाउसलगायत कसैलाई पनि अभियोग लगाउने अन्तरिम आदेशको आदेश खोज्यो”। , नाइजेरियामा ट्वीटरको प्रयोग गरेर प्रसारण स्टेशनहरू, उत्पीडन, धम्की, गिरफ्तारी र आपराधिक मुद्दा चलाउन, सुनुवाई र ठोस मुद्दाको फैसलाको लागि पेन्डि। छ। „

भागमा यस्तो लेखिएको छ, „यदि यो अनुप्रयोग तुरुन्त स्वीकृत भएन भने संघीय सरकारले मनमानी ढंगले ट्विटर निलम्बन गर्न जारी राख्नेछ र नाइजेरिया, टेलिकम्युनिकेसन कम्पनी, मिडिया हाउस, प्रसारण स्टेशन र नाइजेरियामा ट्वीटर प्रयोग गर्ने अन्य व्यक्तिहरूमा आपराधिक र अन्य प्रतिबन्ध लगाउने धम्की दिन्छ। , यस सूटमा खोजी गरिएको स्थायी आदेश नगण्य हुन सक्छ। „

TEXEM

„ट्विटरको निलम्बन भनेको नाइजेरियालीहरूलाई सरकारी नीतिहरूको मूल्या assess्कन गर्न, भ्रष्टाचार पर्दाफास गर्न, र संघीय सरकारका एजेन्टहरूले आधिकारिक दण्डहीनताको कारवाहीको आलोचना गर्न नाइजेरियालीहरूलाई डराउनु र रोक्नु हो।”

“नागरिकहरू र निर्वाचित प्रतिनिधिहरू बीच सार्वजनिक र राजनीतिक मुद्दाहरूको बारेमा सूचना र विचारहरूको स्वतन्त्र संचार आवश्यक छ। यो एक स्वतन्त्र प्रेस र अन्य मिडिया सेंसर वा प्रतिबन्ध बिना सार्वजनिक मुद्दाहरु मा टिप्पणी गर्न सक्षम छ, र सार्वजनिक राय सूचित गर्न। जनतासँग मिडिया आउटपुट प्राप्त गर्न पनि त्यस्तै अधिकार छ। ”

“अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता मौलिक मानवीय अधिकार हो र यस अधिकारको पूर्ण उपभोग व्यक्तिगत स्वतन्त्रता र लोकतन्त्रको विकासमा केन्द्रित छ। यो लोकतन्त्रको आधारशिला मात्र होइन, तर एक संवृद्धि नागरिक समाजको लागि अपरिहार्य छ। ”

“संघीय सरकार र यसका एजेन्टहरू द्वारा गरिएको मनमानी कारवाहीले लाखौं नाइजेरियनहरूलाई नकारात्मक प्रभाव पारेको छ जसले आफ्नो दैनिक व्यवसाय र ट्विटरमा सञ्चालन गतिविधिहरू गर्दछन्। निलम्बनले लाखौं नाइजेरियालीहरूको अभिव्यक्ति स्वतन्त्रतामा पनि बाधा पुर्‍याएको छ, जसले माइक्रोब्लगिंग अनुप्रयोगमार्फत सरकारी नीतिहरूको आलोचना र प्रभाव पार्छ। ”

„ट्विटर निलम्बन मनमानी हो, र आज नाइजेरियामा कुनै कानून छैन कि ट्विटर र अन्य सोशल मिडिया प्लेटफर्म मार्फत शान्तपूर्वक आफ्नो मानव अधिकार प्रयोग गर्नका लागि जनतामाथि मुद्दा चलाउन अनुमति दिईन्छ।”

“संघीय सरकारले निलम्बन र मुद्दा चलाउने धम्कीले देश र अन्तर्राष्ट्रिय मानव अधिकार दायित्वहरूको मौलिक हनन गर्दछ, जसमा मानव तथा जनताको अधिकार सम्बन्धी अफ्रिकी बडापत्रको धारा under अन्तर्गत र नागरिक तथा राजनीतिक अधिकार सम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय अनुबन्धको धारा १ under अन्तर्गत नाइजेरियालाई राज्य पार्टी हो। ”

„निलम्बनले नाइजेरियालीहरू र देशका अन्य व्यक्तिहरूको स्वतन्त्र रूपमा प्रजातन्त्रमा अभिव्यक्त गर्ने क्षमतालाई गम्भीर रूपमा क्षति पुर्‍याएको छ, र पत्रकार, मिडिया हाउस, प्रसारण स्टेशनहरू र अन्य व्यक्तिहरूको स्वतन्त्र रूपमा उनीहरूको व्यावसायिक कर्तव्यहरू निर्वाह गर्ने क्षमतालाई ह्रास गरेको छ।”

समर्थन PREMIUM TIMES 'अखंडता र विश्वसनीयता को पत्रकारिता

राम्रो पत्रकारितामा धेरै पैसा खर्च हुन्छ। तर राम्रो पत्रकारिताले मात्र राम्रो समाज, उत्तरदायी लोकतन्त्र र पारदर्शी सरकारको सम्भावना सुनिश्चित गर्न सक्छ।

मुलुकमा उत्तम अन्वेषण पत्रकारितामा नि: शुल्क पहुँचको लागि हामी तपाईंलाई यो महान प्रयासलाई हल्का समर्थन गर्ने कुरामा विचार गर्न आग्रह गर्दछौं।

प्रीमियम टाइम्समा योगदान दिएर, तपाइँ प्रासंगिकताको पत्रकारिता कायम गर्न मद्दत गर्दै हुनुहुन्छ र यो नि: शुल्क छ र सबैको लागि उपलब्ध रहेको सुनिश्चित गर्दै।

दान गर्नुहोस्


पाठ विज्ञापन: यहाँ विज्ञापन गर्न । विलीलाई कल गर्नुहोस् +2347088095401 …


पीटी म्याग अभियान ई