Online News 2021-06-22 13:55:54

नाइजेरियामा निमोनियाबाट बच्चाहरूको मृत्यु कसरी रोक्न सकिन्छ भनेर एक चिकित्सकले सल्लाह दिएका छन।

ईसा एमामु, जो पार्टी प्रमुख, इन्स्पायरिंग प्रोजेक्ट हुनुहुन्छ, चिल्ड्रेन इन्टरनेशनल नाइजेरिया बचत गर्नुहोस्, Jugawa राज्य Dutse मा मंगलवार सल्लाह दिए।

उनले विश्वको पहिलोपटक नेशनल इन्टिग्रेटेड निमोनिया नियन्त्रण रणनीति र कार्यान्वयन योजनाको बारेमा जानकारी फैलाउने कार्यक्रममा बोले।

श्री एडमुले भने कि बच्चाहरूलाई खोपको माध्यमबाट निमोनियाबाट जोगाउन सकिन्छ, जस्तै न्यूमोकोकल कन्जुगेट भ्याक्सिन (पीसीभी) र हिब भ्याक्सिन, घरेलु वायु प्रदूषण घटाउने (विशेष गरी खाना पकाउने धुवाँबाट) र पोषण सुधारिएको।

उनले भने कि जिगावा र लागोस राज्यहरूमा लागू भइरहेको राष्ट्रिय एकीकृत निमोनिया नियन्त्रण रणनीति नाइजेरियाभरि फैलिएको हो।

„हामी विश्वास गर्छौं कि निमोनियालाई नियन्त्रण गर्ने प्रयासहरूले अस्पतालहरूलाई सुसज्जित पार्ने वा स्वास्थ्यकर्मीहरूलाई तालिम दिन मात्र होइन समुदायहरूलाई संलग्न गराउने र बच्चालाई बढी जोखिममा पार्ने हानिकारक मानदण्ड, व्यवहार र अभ्यासमा उनीहरूको क्षमता सुदृढ पार्नु पनि पर्दछ,” ती अधिकारीले भने।

श्री एडमुले भने कि एकीकृत रणनीतिले प्रमाणित हस्तक्षेपलाई प्राथमिकता दिन्छ जुन न्यूमोनियाबाट अशक्तता र मृत्युलाई कम गर्ने सबैभन्दा बढी सम्भावना प्रदर्शन गर्दछ।

„रणनीतिले सक्षम पार्ने वातावरण (नीति र वित्त, डाटा र सूचना प्रणाली, समन्वय र साझेदारी), माग पक्ष (सामुदायिक रोकथाम र देखभाल खोजी) र आपूर्ति पक्ष (सेवा वितरण, आपूर्ति र वितरण) निमोनिया को पक्षहरु मजबूत गर्न खोज्छ। नियन्त्रण

„जीएसके साझेदारीको माध्यमबाट बच्चाहरूलाई बचाउनुहोस् विश्वस्त छ कि जिगावा राज्यले नाइजेरियामा अन्य सबै राज्यहरू माझ एकीकृत निमोनिया नियन्त्रण रणनीति र कार्यान्वयन योजनाको कार्यान्वयनको दिशामा अग्रसरता दिनेछ निवारक बाल मृत्युको अन्त्य गर्ने लक्ष्यको रूपमा।” श्री एडमुले भने।

„सेभ द चिल्ड्रेन जिगावा राज्य सरकारलाई आधारभूत स्वास्थ्य सेवा प्रावधान कोष (BHCPF) को कार्यान्वयनको प्रक्रियालाई छिटो पुर्‍याउन र स्वास्थ्य सेवामा उचित पहुँच सुनिश्चित गर्न, विशेष गरी बच्चाहरू र परिवारहरूको लागि स्थानीय स्तरमा कम गर्न, यदि अप आउट हटाएन भने। – पकेट खर्च।

„बच्चा र साझेदारहरू बचाउनुहोस्, जिगावा राज्य सरकारसँग निरन्तर सहकार्य गर्न प्रतिबद्ध छ र बाल मृत्युको त्वरित कटौती गर्न योगदान पुर्‍याउनुहुन्छ,” श्री एडमुले भने।

आफ्नो योगदानमा, सेभ द चिल्ड्रेन इन्टरनेशनल नाइजेरियाका कार्यवाहक कन्ट्री निर्देशक, अमनेउल ममोले भने, अन्य धेरै बिरामीहरू जस्तै निमोनियालाई पनि सामाजिक-सांस्कृतिक र सामाजिक-आर्थिक अवरोध र असमानताले उकास्छ र जसले न्यून आय भएका परिवारका बच्चाहरूलाई सबैभन्दा ठूलो जोखिममा पार्छ। निमोनियाको मृत्युको।

TEXEM

श्री ममोले भने, निमोनिया रोकथाम र उपचार योग्य भए पनि नाइजेरियाको कमजोर स्वास्थ्य प्रणाली, विशेष गरी प्राथमिक स्वास्थ्य सेवामा, यसको मतलब धेरै बच्चाहरूलाई समयमै हेरचाहको पहुँच हुँदैन।

„राष्ट्रिय एकीकृत निमोनिया नियन्त्रण रणनीतिले ठोस प्राथमिकता र सिफारिसहरू प्रदान गर्दछ; साथै निमोनिया नियन्त्रणलाई सुदृढ पार्न समन्वय र उत्तरदायित्व संयन्त्रहरू जुन नाइजेरियामा अवस्थित बाल स्वास्थ्य नीति र रणनीतिहरूमा एकीकृत छ।

“यसले जोड दिन्छ कि यस रणनीतिले निमोनिया केन्द्रित कार्यक्रमलाई प्राथमिकता दिदैन, वा पृथक दृष्टिकोणमा, तर साझेदारहरूको एक मजबूत गठबन्धनको लागि मानचित्रमा निमोनिया राख्न र धन र प्रगति सुनिश्चित गर्न यसको रोगको बोझसँग मेल खान्छ।

“यो देख्न स्वीकार्य छैन कि लाखौं केटाकेटीहरू प्रत्येक वर्ष यस रोगले मरेका छन् जुन हामीसँग हराउन ज्ञान र स्रोतहरू छन्। हामीलाई केवल हत्यार रोगको अन्त्य गर्न थप प्रतिबद्धता र समर्पण चाहिन्छ।

साथै पढ्नुहोस्: निमोनियाबाट हुने मृत्युको कारण गरिब नाइजेरियाली घरपरिवारमा अधिक छ – आधिकारिक

“हामीले हाम्रो फन्डरको सपना अनुरूप संकल्प गरेका छौं, कि हामी ग्लाक्सोस्मिथक्लाइन (जीएसके) जस्ता सहयोगी मित्रहरूसँगको साझेदारीमा र सरकारको साथ मिलकर निमोनियाबाट पीडित बच्चाहरूलाई पक्का गर्नका लागि सक्दो प्रयास गरिरहेका छौं। „खोप, एन्टिबायोटिक र अक्सिजनमा पहुँच, जुन निमोनियाको स stop्कट रोक्न आवश्यक छ,” श्री ममोले भने।

निमोनिया नियन्त्रण रणनीति

२०२० मा नाइजेरिया राष्ट्रिय एकीकृत निमोनिया नियन्त्रण रणनीति र कार्यान्वयन योजना सुरू गर्ने पहिलो देश बन्यो। यो रणनीति संघीय स्वास्थ्य मन्त्रालय (एफएमओएच) र 'एभ्री ब्रेथ काउन्स गठबन्धन’ बीच बहु-सरोकारवालाहरूको सहयोगबाट विकसित गरिएको थियो।

नाइजेरिया डेमोग्राफिक र स्वास्थ्य सर्वेक्षण (NDHS) २०१ 2018 का अनुसार, पाँच बर्ष भन्दा कम मृत्यु दर १,००० प्रत्यक्ष जन्ममा १2२ हो। बचपन निमोनिया यी मृत्युहरूको एक प्रमुख कारण हो।

खोप, एन्टिबायोटिक र अक्सिजनमा पहुँचको अभाव, भित्री वायु प्रदूषण, र कुपोषण निमोनियाबाट हुने रोकथामको मृत्यु हुने प्रमुख चालकहरू हुन्।

सेभ द चिल्ड्रेन इन्टरनेसनल, नाइजेरिया पहिलो राष्ट्रिय एकीकृत निमोनिया नियन्त्रण रणनीति र कार्यान्वयन योजनाको राज्य-स्तर प्रचार प्रसार गर्ने पहिलो थियो, जुन २०२० मा संघीय स्वास्थ्य मन्त्रालय (एफएमओएच) द्वारा शुरू गरिएको थियो।

समर्थन PREMIUM TIMES 'अखंडता र विश्वसनीयता को पत्रकारिता

राम्रो पत्रकारितामा धेरै पैसा खर्च हुन्छ। तर राम्रो पत्रकारिताले मात्र राम्रो समाज, उत्तरदायी लोकतन्त्र र पारदर्शी सरकारको सम्भावना सुनिश्चित गर्न सक्छ।

मुलुकमा उत्तम अन्वेषण पत्रकारितामा नि: शुल्क पहुँचको लागि हामी तपाईंलाई यो महान प्रयासलाई हल्का समर्थन गर्ने कुरामा विचार गर्न आग्रह गर्दछौं।

प्रीमियम टाइम्समा योगदान दिएर, तपाइँ प्रासंगिकताको पत्रकारिता कायम गर्न मद्दत गर्दै हुनुहुन्छ र यो नि: शुल्क छ र सबैको लागि उपलब्ध रहेको सुनिश्चित गर्दै।

दान गर्नुहोस्


पाठ विज्ञापन: यहाँ विज्ञापन गर्न । विलीलाई कल गर्नुहोस् +2347088095401 …


पीटी म्याग अभियान ई